Τρίτη 1 Ιουνίου 2010

17 λεπτα κρατησε ενα Πεναλτυ

17 λεπτά κράτησε ένα πέναλτυ σε ποδοσφαιρικό αγώνα στο Περού της Λατινικής Αμερικής!
Στην αναμέτρηση μεταξύ της Αλιάντσα Λίμα και της Λεόν ντε Χουανούκο, το οποίο βρήκε νικήτρια την πρώτη με σκορ 4-3, σημειώθηκε παγκόσμιο ρεκόρ, καθώς χρειάστηκε να περάσουν 17 ολόκληρα λεπτά από τη στιγμή που έγινε ένα πέναλτι μέχρι τη στιγμή που εκτελέστηκε! Σε αυτά τα 17 λεπτά (σχεδόν μισό ημίχρονο!) υπήρξε η εξής αλληλουχία γεγονότων: ο γκολκίπερ των φιλοξενουμένων αποβλήθηκε από τον διαιτητή, ο αντικαταστάτης του Χαρούκι Κανασίρο καθυστέρησε να μπει στο γήπεδο καθώς έκανε διατάσεις προκειμένου να μην είναι 'κρύος', ενώ οι παίκτες της Αλιάντσα έγιναν έξαλλοι με την καθυστέρηση λόγω του ζεστάματος του τερματοφύλακα και ήρθαν στα χέρια με τους αντιπάλους τους!
Παρά τη μεγάλη καθυστέρηση και την αναστάτωση που προκλήθηκε εντός του γηπέδου, το ματς ολοκληρώθηκε κανονικά χωρίς άλλα ευτράπελα και έτσι ο διαιτητής μπορεί να 'καυχιέται' πλέον ότι διηύθυνε το ματς με το πιο αργά εκτελεσμένο πέναλτι στην ιστορία!